Chanel’in Retrospektif Sergisi


Bir dünya markası Chanel’in geçmişine dair, keyifli ve nadide parçalara yolculuk: Gabrielle Chanel Fashion Manifesto.

Modanın dünyaca ünlü markalarından biri olan Chanel, yeni bir moda sergisiyle gündemde. Eylül 2023 tarihinde Londra Victoria & Albert Museum’da açılan ve Coco Chanel’in orijinal tasarımları, Chanel’in kurulduğu döneme ait materyallerle dolu sergide, markanın geçmişine dair daha önce gün yüzüne çıkmamış parçaları görmek mümkün. İsmi “Gabrielle Chanel Fashion Manifesto” olarak belirlenen sergide, parfümden mücevhere, aksesuardan kozmetiğe kadar tam 180 farklı alanla karşılaşmak mümkün. Aynı zamanda Coco Chanel’in 1910 yılında Paris’te açtığı ilk minik butiğinden 1971 yılına kadar tasarladığı en son koleksiyonuna varan bir yelpaze de var. Bazı koleksiyonlarda imzası da bulunan Palais Galliera ve Patrimoine de bu serginin arşivinde yerini alanlardan.

Diğer yandan sergi için çok heyecanlı olan Palais Galliera direktörü Miren Arzalluz, zarafet ve zamansızlık temalarının üzerinde duruyor: “Gabrielle Chanel, yaşamını hareket özgürlüğüne dayalı yeni bir zarafet, doğal ve gündelik bir poz ve tüm savurganlıklardan kaçınan zamansız bir tarz yaratmaya, mükemmelleştirmeye ve teşvik etmeye adamış bir isim. Bu, onun moda manifestosuydu, asla modası geçmeyen bir mirastı. Başarısının altında yalnızca, tasarımlarının fonksiyonelliği, rahatlığı ve şık zarafeti değil, aynı zamanda zamanının kadınlarının ihtiyaç ve isteklerini kavrayıp yorumlayabilmesi de yatıyor.”

Palais Galliera ve Paris Musees ortaklığı ile gerçekleşen sergi, sekiz farklı tema altında bölümlere ayrılmış. Bu serginin önemli parçaları arasında ise İngiliz Model Anne Gunning, Hollywood yıldızları Lauren Bacall ve Marlene Dietrich’e ait kıyafetlerle de karşılaşabilirsiniz. Chanel’in imzası haline gelmiş tüvit kumaşlardan tasarımların yolculuğunu da görmek mümkün. Gabriel Coco Chanel’in 60 yıllık moda serüvenini ve bu serüvenin tüm detaylarını görmek için Paris Şehri Moda Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR:

1.    Gabrielle Chanel, 31 Rue Cambon, 1937, Paris. Fotoğraf: Roger Schall/Conde Nast/Shutterstock.
2.    Roussy Sert wearing sequin dress by Chanel, photograph by André Durst, published in Vogue, December 1936. Photograph: Andre Durst/Condé Nast/Shutterstock
3.    Marie-Hélène Arnaud in tweed suit from Chanel's Fall/Winter 1959 collection, wearing Chanel shoes and the 2.55 Chanel handbag. © CHANEL / All Rights Reserved
4.    Silk hat, by Gabrielle Chanel, 1917. Patrimoine de CHANEL, Paris. © CHANEL / Photo Nicholas Alan Cope


04.01.2024

Diğer Haberler

Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi: “Yabancılar Her Yerde”

Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi, Arsenale ve Giardini olmak üzere iki ana sergi mekânında gerçekleştirilecek.

DEVAMINI GÖR

İstanbul Caz Festivali'nde Genç Caz+ Rüzgarı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 31.'si düzenlenen İstanbul Caz Festivali'nde, sahne alıp albüm kaydedecek olan Genç Caz+ grupları belli oldu!

DEVAMINI GÖR

Fark yaratan illüstratif tasarımlar: Jonathan Adler X Angelica Hicks

Jonathan Adler’in lüks tasarım çizgisi ile Angelica Hicks’in illüstratif başarısındaki birleşimden doğan yeni bir iş birliği: Jonathan Adler X Angelica Hicks

DEVAMINI GÖR

2024’ün Öne Çıkan Sanat Etkinlikleri

DEVAMINI GÖR