Dijital meditasyon


Refik Anadol'un 'Unsupervised' isimli eseri, New York'taki The Museum of Modern Art (MoMA) koleksiyonuna katılan ilk NFT eser oldu.

Bir makine MoMA'nın derinliklerine daldığında, ne tür bir düş kurar? Yeni medya alanında ürettiği eserleri ve kamuya açık enstalasyonları ile tanınan sanatçı Refik Anadol, yapay zeka ile donatılmış bir akıl kullanarak MoMA'nın 200 yılı aşkın sanat mirasını yorumlayıp dönüştürdü.

İzleyicileri dijital bir büyüyle sarıp sarmalayan ve müzede sergilenen 'Unsupervised' isimli eseriyle müzenin kalıcı koleksiyonuna dahil olan Anadol, bu eserini MoMA'nın efsanevi koleksiyonuna ait kamuya açık verileri sofistike bir makine öğrenimi modeliyle yorumlayarak üretti.

Modern sanatın tarihini yeniden hayal ederken olmuş olabilecekleri ve gelecekte olabilecekleri düşleyen 'Unsupervised' enstalasyonu, müzenin Gund Holü'nün çevresel etkilerinden de ilham alıyor. Mekandaki ışığın değişimi, hareketin ritmi, akustiğin dansı ve dışarıdaki hava durumunun melodiye eklediği dokunuşlar eseri benzersiz kılıyor. Blok zincir üzerine kodlanmış bu sanat eseri Anadol'un belleği gelecekle birleştirmenin ve görünmeyeni görünür kılmanın yollarını arayışının bir tezahürü.


07.11.2023

Diğer Haberler

VIA dijital mecrasında dönüm noktası

Louis Vuitton, VIA Tile Trunk ürününü gururla sunar!

DEVAMINI GÖR

Pokémon’a Tiffany yorumu

Dünyaca ünlü mücevher markası Tiffany, Amerikalı sanatçı Daniel Arsham ile bir iş birliği yaparak bizi çocukluğumuza götürüyor: Pokémon dünyasına!

DEVAMINI GÖR

Hızlı Bir Milyoner

Elmas ve altın dokunuşlarıyla Louis Vuitton’nun en yeni çantası karşınızda: “Millionaire Speedy” monogram detaylı ve el yapımı.

DEVAMINI GÖR